Beigts pikselis monitorā ir sīkums. Tagad modē ir beigti kukaiņi :)

Tēma nedaudz smieklīga un skumja vienlaikus.

Man kā perfekcionistiski piekasīgam programmētājam ar sliktu redzi piemērota monitora atrašana vienmēr ir bijusi problēma. Tāpēc nesen nopirku NEC PA271Q - ļoti labas krāsas, izcili vienmērīgs balts fons, samazināts IPS glow - tik tuvu OLED, cik vien var reālistiski prasīt. Tomēr tas viss neaizsargā pret ķibeli, kas, spriežot pēc Google rezultātiem, skārusi vēl vismaz dažus miljonus cilvēku - kukaiņu iekļūšanu starp LCD slāņiem.

Tātad - monitorā ielīda skudra (tās sīciņās, ko sauc par faraoniem) un nomira. Izmēģināju dažādus interneta padomus - vibrēšana ar elektrisko zobu birsti utt., bet pagaidām nekust no vietas. Būs laikam jācieš līdz garantijas beigām, pēc tam varēs izjaukt un iztīrīt (jau ir pieredze ar LCD remontu mājas apstākļos).

Sazinājos ar ražotāju - minēja, ka garantijā tas skaitās pie neparedzētas bioloģiskas ietekmes, tāpēc bezmaksas remonta, visdrīzāk, nebūs. Taču atbalsta persona pagaidām vēl turpina kontaktēties ar vadību; redzēsim, ar ko tas beigsies. Pat ja izlems nomainīt monitoru, tas neatrisina problēmu - arī jaunajam nebūs noblīvēts LCD panelis, un tad atkal var atkārtoties tas pats.

Ņemot vērā, ka tas ir NEC profesionālas klases monitors, būtu gan gribējies labāku aizsardzību, bet nu jā, pagaidām situāciju var uzskatīt par īpatnēju, jo daži miljoni šādu gadījumu uz visu pārdoto monitoru fona tikai tāds sīkums vien ir. Taču tās skudras kļūst arvien izplatītākas visā pasaulē, tā ka būtu laiks LCD paneļu ražotājiem aizdomāties…

Nu tā, ceru, ka vismaz kāds pabrīnījās un pasmaidīja par dīvaino gadījumu :smiley:

2 Likes

Ja ir laiks, vai vari padalīties ar kritērijiem monitora izvēlē?

Piemēram, kāpēc izvēle nekrīt par labu VA monitoriem?
IPS lielākais pluss - pēc iespējas plašāka krāsu palete - drīzāk būtu prioritāte ar foto un video strādājošai publikai. Cilvēkiem, kuriem ilgas stundas jāurbjas teksta blokos (kā programmētājiem) drīzāk būtu svarīgi skatīties uz acis saudzējošajiem rādītājiem, kā, piemēram, kāds ir faktiskais zemākais spilgtuma līmenis, kad izvēlnē monitora Brightness ir iestatīts uz nulli u. tml. Nav bijusi interese skatīties e-ink monitoru virzienā?

Strādāju no mājām un TV “kā tāda” man nav - visa izklaide ir monitors, tāpēc gribējās universālu ierīci, lai var gan strādāt, gan vakarā filmu paskatīties ar labām krāsām un pēc iespējas mazāku IPS-glow. Šim monitoram arī minimālais gaišums ir nogriežams pietiekami mazs, salīdzinot ar konkurentiem. Man patīk strādāt nedaudz tumšākā apgaismojumā un tad acīm ir vieglāk, ja ekrānā baltās krāsas spilgtums ir noregulēts apmēram tā, lai sakrīt ar fizisku baltu lapu - tad acīm nav pārāk jāpielāgojas, kad skatiens novēršas no monitora un pēc tam atgriežas atpakaļ.

Darbs reizēm iekļauj arī nedaudz web dizaina, un gadās arī video/foto montāža kādam radam vai draugam - tātad, krāsas tomēr gribējās precīzas, kaut gan profesionāla kvalitāte nav nepieciešama.

Par e-ink bija doma, taču pagaidām tās firmas, kas piedāvā šādus monitorus, nerada uzticību. Nākotnē varbūt apsvēršu, kad izdomāšu pārkārtot darbistabu un būs vieta.

VA cilvēkam ar normālu redzi droši vien būtu labs variants, taču tā kā mans normālais attālums no ekrāna ir mazāks nekā normāli pieņemtie ~60cm, tad secināju, ka ar VA un TN es redzu diezgan jūtamu nepatīkamu “kabatas lukturīša” efektu - attēla centrs ir gaišāks, bet uz malām gaišums strauji krīt (VA gadījumā mēdz būt arī otrādi - centrs ir tumšāks). Izrādās, ka pat daudziem IPS šis rādītājs atšķiras, un to var redzēt arī RTings testu rezultātos, kur ap 50 grādu leņķi ir dīvaina bedre lielākajai daļai IPS paneļu.

Protams, ja nesalīdzina divus monitorus blakus, tad neko īpašu var arī nepamanīt. Man palaimējās - pats pirmais IPS monitors bija tāds, kuram bija ļoti labs šis gaišuma/leņķa grafiks. Tik ļoti pie tā pieradu, ka pēc tam nespēju atrast līdzvērtīgu kvalitāti nevienam citam ražotājam. Kā saka - salīdzināšana ir visa ļaunuma sakne :grin: Diemžēl arī manam jaunajam NEC šis parametrs ir pavisam nedaudz sliktāks nekā vecajam lētākajam monitoram, tomēr jebkurā gadījumā daudz labāks nekā citiem, ko mēģināju.

Vēl viens parametrs, ko gribējās - lai būtu mazāks IPS glow. Atradu, ka tikai pro sērijas NEC un Eizo ir speciāls slānis, kas samazina IPS glow, līdz ar to ir tīrāki tumšie toņi un arī ekrāna stūri ir tumšāki, pat ja galva atrodas tuvu monitoram. Tā kā NEC bija lētāks nekā Eizo, tad izvēle bija acīmredzama. Protams, melnā krāsa ir tālu no OLED, tomēr daudz labāk nekā citiem IPS.

Cerams, ka man ar šo NEC izdosies izvilkt līdz brīdim, kad parādīsies QD-OLED vai microLED monitori par saprātīgu cenu - tiem vajadzētu būt gan bez visām apgaismojuma problēmām (jo nav backlight), gan arī skata leņķim vajadzētu būt labam, jo matricai pa virsu nav papildus slāņu. Laiks rādīs.

Jebkurā gadījumā, cilvēkam ar labu redzi, kas negrib universālu darba+izklaides monitoru, izdevīgāk un piemērotāk droši vien būtu nopirkt VA monitoru un OLED TV.

Nobeigumā - saites uz dažiem video, kur var redzēt to manu sasāpējušo problēmu ar IPS monitoru gaišuma atšķirībām pie dažādiem leņķiem. Jāņem vērā, kaut gan normāli cilvēks no šāda leņķa neskatās, taču ja galva ir tuvāk monitoram, tad attēls monitora malās (redzes perifērijā) sanāks ar diezgan asu leņķi, un tāpēc uzreiz ir labi jūtama atšķirība starp monitoriem.

2 Likes

Man gan vairāk interesē, kas uz tā galda notiek, ka skudras ir tāda problēma :smiley:

Faraonskudras ir ļoti ziņkārīgas un mēdz izstaigāt visu mūsu piecstāvu māju. Savā dzīvoklī gan esmu lielākoties visas iznīdējis, tomēr ik pa laikam ieklejo no kaimiņiem un ieperinās negaidītās vietās - piemēram, vecā datora sistēmplates kastē kaut kur skapja dziļumos vai arī pat veļasmašīnas pulvera nodalījumā - viņas laikam neko nesaprot no ķīmijas kaitīguma :smiley:

Un nevajag jau daudz - pietiek ar vienu, lai ielīstu monitorā. Baumo, ka elektronika viņām patīkot - tur ir silti un pievilina arī elektromagnētiskais lauks.

2 Likes

Jaunumi - NEC atbalsts svinīgi paziņoja, ka esot gatavi iztīrīt skudru par velti, kā labas gribas pasākumu. Bet problēma - jāsūta uz Vāciju, tuvāk viņiem neesot servisa. Un, protams, tas, ka risinājums nav galīgs - ja jau ielīda vienreiz, tad ielīdīs vēlreiz, jo noblīvēt LCD paneli viņi nesola. Nāksies sadzīvot ar to skudru līdz garantijas beigām un pēc tam varbūt riskēšu un pats iztīrīšu.

1 Like