Cieto disku mūžs

Kad vajag mainīt HDD. Man ir WD My Cloud kuram ir 5 gadi, tad vēl ir 3 gadus vecs WD My book ar 350 stundu life, un mēnesi vecs WD Black 2TB. WD My Cloud un my book ir backup diski. Pēc cik gadiem vajag mainīt?

Ja datiem ir bekaps, un ar diskiem viss kārtībā, tad vispār nekas nav jāmaina. Kad parādīsies kādas problēmas vai diagnostikas tūļi ko sliktu uzrādīs, tad mainīsi.

Nekāda strikta termiņa nav. Ir tāda kopumā laba programma Hard Disk Sentinel, kurai viena funkcija ir prognozēt aptuvenu diska derīguma termiņu, balstoties uz aktuālo situāciju, taču tas ir nu ļoti aptuveni, pie nemainīgiem apstākļiem. Man mājās ir gan jauni 500GB, kas nodzīvojuši tikai 2 gadus un jau tikuši pie neatgūstama bojāta bloka, gan arī aizvēsturiski, pavisam smagi mocīti 240MB (jā, MB nevis GB) no Windows 95 laikiem, kas nemaz nedomā mirt un ir pilnībā darbspējīgi, pat ja netiek vairs lietoti.

No pieredzes - ārējie diski parasti mirst ātrāk, tāpēc, ka tie ir portatīvi un atvienojami, tātad, ir risks, ka notiek vairāk kustību nepareizā laikā, kamēr galviņa nav miera stāvoklī vai arī zaudē barošanu nepareizā laikā vai arī tiek pieslēgti pie standartiem neatbilstoša USB porta, kas nesniedz pietiekoši stabilu barošanu.

Stacionāro datoru diskiem ir risks tad, ja ir slikts barošanas bloks un/vai ja dzīvo reģionā, kur negaisa laikā zūd elektrība un nav UPS. Man parasti pēc negaisiem kaimiņi kā likums atnesa apskatīt datoru, kam “kaut kas nav ok”, un bieži rezultāts bija problēmas ar cieto disku - ne tikai nobrukusi failu sistēma, bet arī bojāti bloki, ko vairs nevar atgūt. Mani pašu UPS izglāba no šādām problēmām.

1 Like

Jebkurā normālā HDD ir jau iebūvēta SMART diagnostika, kuru disks pats mēdz sev veikt. Ir dažādi rīki, piemēram, smartctl, kas var nolasīt pēdējās diagnostikas datus, kā arī uzsākt jaunu dziļo diagnostiku (tās brīdī disks nav izmantojams). Principā, kamēr disks nav pārvietojis sektorus un nerāda sliktos sektorus, tikmēr nav par ko uztraukties.

1 Like

Nu man ir WD My book 4TB ārējais disks ar 220v barošanu (nevis ar USB barošanu bet ar sienas) kuram ir 320 stundas un SMART tests ir OK. Kas viņam iekšā pa disku. Hitachi vai cits?

lai arī WD nopirka Hitachi, ārējās kastēs liek tikai WD (un Hitachi/HGST kā brends pamazām tiek likvidēts).

Kurš tieši no WD diskiem stāv My book

to tev nepateiks pat WD serviss, neizjaucot kasti.
vai nu Green vai Blue sērija. pamēģini apskatīties ar HDDScan

Cik video redzēju. Itkā stāv iekšā Hitachi. Hddscan raksta MY Book 1230 USB device.

HDDScan var noreportēt tikai to, ko ziņo pats disks. varbūt tev ir viens no tiem modernajiem (debīlajiem) diskiem ar uzlodētu USB interfeisu uz kontroliera plates. SMARTu vismaz var nolasīt?

edit: vari iepostēt rezultātu, ja gribi diska stāvokļa novērtējumu.

1 Like

Smart ir OK.

Es kā reizi sēžu pie PC, kura sistēmas diskam nostrādātais laiks ir gandrīz 7 gadi! Nevis diska vecums, bet tīrais griešanās laiks! Palēns ir, bet neviena sliktā sektora. WD Blue.

Cietu disku mūžs nav ierobežots, ja nav slikto sektoru. Diski jāmaina, ja trūkst vietas vai ir vēlme uzlabot ātrumu.
Runājot par to kādi diski ir WD ārējos diskos, tad šobrīd ražošana jau ir apveintota un visi diski ir Western Digital. Jā ir diski, kuri tika izstrādāti HGST spēkiem, īpaši lielie diski ar hēliju, bet šobrīd tas viss jau ir apvienots.

diemžēl :((

Vēl lieto ko ir vēlams pieskatīt lai diski nokalpo ilgāk ir to temperatūra. Vēlamā temperatūra ir zem 40 grādiem cik esmu skatijies vairākiem ražotājiem. No 40-50 grādi ir zeltenā zona un 50+ jau ir kritiski. Šī informācija ir par parastajiem ieliekamajiem diskiem, bet šaubos vai diži atšķiras no speciālajiem ārējiem.