Idejas retroPC paātrināšanai

Kolekcionēju idejas 10 gadus veca datora ar i5 procesoru paātrināšanai. Atjaunot izdosies pēc nākamajiem Ziemassvētkiem, tāpēc krāsot zaļu vēl nevar. Skatoties Steam bibliotēkas vēl nespēlēto spēļu sarakstā, sagribējās opapu uzpimpot līdz apmēram 2015. gada līmenim. Taču ne pārāk gribas kāpt pāri 100 EUR robežai. Subjektam vēderā šobrīd ir i5-750 (2.7 GHz) procesors (LGA 1156), Asus P7P55 LX mātesdēlis (PCIe 2.0 x16), 8 GB DDR3 RAM ar XMP atbalstu, RTX 2060 Super videokarte, daži SATA 6Gb/s atbalstoši SSD diski un ar jaunajiem mātesdēļiem savietojams 600W barošanas bloks. Secinājumi pēc specifikāciju un aprakstu salīdzināšanas:

  • LGA 1156 ligzda ir jau 8 gadus miris anahronisms.
  • Līdz 2016. gadam izlaistajām spēlēm nav atšķirību ātrdarbībā starp PCIe 2.0 un PCIe 3.0. Un izskatās ka arī vairumam jaunāko spēļu tas diez ko nemaina.
  • Ātrdarbību ĻOTI nosaka procesora modelis. Tas gan nepārsteidza.
  • XMP atbalstam Intel ekosistēmā vajag arī K tipa procesoru un mātesdēli ar Z vai X čipsetu (tas kādreiz, mainot atmiņu, nebija zināms). Oriģinālie Intel mātesdēļi, ar kuriem pilni vietējie sludinājumi (no veciem biroja datoriem?), nespēs darbināt XMP atbalstošās atmiņas ātrāk kā bāzes frekvencē, tāpēc neder.
  • Praktiski visos vietējos sludinājumos pieejamajos mātesdēļos ar 2010-to gadu vidus procesoru modeļu atbalstu vajadzēs arī DDR4 RAM.
  • Pirms Ryzen ēras AMD procesori, salīdzinot ar tās pašas paaudzes Intel procesoriem, ir nu tā…

Tātad procesora maiņa kopā ar mātesdēli bez variantiem. Pakāpeniski neizdosies. Ja nav vēlēšanas no “pavisam slikti” pacelties līdz “bija 20 FPS, tagad 25”, kas ir ekonomiski bezjēdzīgi un bez SATA 6 Gb/s atbalsta, būs jādomā arī par RAM maiņu uz DDR4 (t.i. jāpērk uzreiz arī atmiņa, kas pēc tam būs arī jaunajam datoram). Vietējos sludinājumos pieejamie mātesdēļi vēl ar DDR3 atbalstu der tikai pārāk veciem procesoru modeļiem. Pa lēto … nesanāk. Vai arī? Tāpēc varbūt ir idejas?

Nekas, ko tu vēlies līdz tiem 100 visticamāk nesanāks vai nebūs tā vērts.

Ņem vien jaunāku Ryzen proci/plati/DDR4 un miers. Jebkas, kur tu ieguldīsi tos 100 eiro būs salīdznoši tikai nedaudz ātrāks (S1155 un nedaudz jaunākas plates maksā kosmosu) un ieguvums būs, bet diezgan ātri paliks par īsu. Un diez vai arī tas maksās ap 100 Eur.

Pats šobrīd sēžu uz Ivy bridge Xeon (i7 ekvivalents) proča un arī neredzu vieglu ceļu pa lēto atjaunināt savu datoru, pieņemot, ka videokarte paliek tā pati.

Uz fikso salasot Ryzen sistēmu - normāla plate+Ryzen 5 2600 procis (nav jaunākais, bet labs price/performance)+8GB 3000Mhz RAMs (vēlāk vēl 8 piemetīsi klāt) man sanāk 224 Eur. + nomaksa uz 3 mēnešiem bez procentiem, ja nepavilksi vienā reizē.
Tas tak nav tik traki ko?!

Ātrumā ņemot lētāko, sanāks 200+ EUR pārmaksāt par pagaidu variantu. Paredzētā pilnā datora nomaiņa, kura diemžēl pārcēlās neatliekama remonta dēļ, paredzēja pāriet uz Ryzen 7/9. Tāpēc jauno plati gribas tādu, kura kalpos nākamos 10 gadus un neliks vilties ātrdarbības dēļ. Tā vien maksā 200+ EUR. Piemest tam visam klāt vēl 200+ kaut kā negribas.

Kā būtu ar Xeon X3480 no ebay ?

Nav SATA 6 Gb/s atbalsta. Un vairumam to plašu nav arī S/PDIF (nu negribas sīkoņu un ļerkšķus pielikumā klausīties).

Tad priekš kam tev pagaidu variantu, ja tādu nevari atļauties?
100 Eur ko tagad iegrūdīsi pagaidu variantā tikai attālinās tevi no pilnas datora maiņas.

Ja šāda situācija, tad nopērc Ebay Xeon X3440, ieliec platē, mazliet OC un būs ok.
Kad būs nauda, pirksi pilnu sistēmu ar visiem nwme pcie 4.0 ssd utt.

Reku kāds jau to ir izdarījis, taka šāds kombo strādā, kamēr tev ir jaunākais bios.

Virzienu sapratu :slight_smile: Paldies, tas tiešām šķiet vienīgais budžeta risinājums šai gadījumā.

1 Like

Jo pagaidām vienīgais, kas tavu PC bremzē ir procesors - videokarte super, rams ir ok, ssd ir.
Šis ir 11 dolāru/eiro procis, kas ļautu dabūt fps uz augšu, ja bik OC. Un cena/ieguvums būtu lieliski.

BTW, kā tu īsti izmērīji, ka procesors ir tas, kurš bremzē? Skatos, kā strādā 1155+i7 un nesaprotu.

Palaid vienu un to pašu testu vai spēli uz vecā un jaunā procesora, ja atmiņas daudzums un videokarte ir tie paši un paskaties procesora slodzi. Jautājums vairs nevajadzēs.

Izskatījās ka Xeon X34xx tiešām ir vienīgā izeja, ja negribas tērēties krietni vairāk. Esošā datora mātesdēlis ir P7P55 LX tikai ar 4 kontaktu 12V spraudni un bez sprieguma regulatoru dzesēšanas. Tas nozīmē ka ar overklokošanu aizrauties nesanāks. Atliek ņemt procesoru ar pēc iespējas augstāku bāzes frekvenci. Par visspējīgāko no Intel LGA1156 ligzdas procesoriem - Xeon X3480 - Ali un eBay prasa 70-90 eiro. Tāpēc eBay ņēmu mazliet lēnāko Xeon X3470 pa 35 eiro un par otriem 30 vēl 8 GB RAM (tādu pašu Crucial Ballistix 4 GB x2 pāri, kāds datorā jau atrodas), lai kopā ir 16 GB RAM. Nu jau 4 vakarus stabili darbojas XMP overklokošanas konfigurācijā, procesora frekvencei staigājot starp 3,2 un 3,6 GHz.

https://valid.x86.fr/txcqw1

Bija vērts? Laikam jā. Wolfenstein NWO FPS vairumā gadījumu nu ir pāri 60 un vairs nav novērota pakāpeniska spēles palēnināšanās pirmo 5-10 min laikā. Ir aizdomas, ka bremzes iemesls bija arī iepriekšējā Radeon R9 280 karte - ar 3 GB VRAM wolfam nepietika. GTA V ir 50+ FPS. Kopā klāt nācis +/- 10 FPS. It kā sīkums, taču redzamā atšķirība starp 35 un 55…60 FPS ir daudz riebīgāka par atšķirību starp 60 un 120 FPS (īpaši, kad jāmēģina kaut kur trāpīt).

Manuālā overklokošana pagaidām bez rezultātiem. Ceļot BCLK virs 133, BIOS pēc pārstartēšanas neredz USB klaviatūru un OS pēc shutdown komandas pati neslēdzas ārā. Iespējams, tur ko var var pieregulēt, vēlāk mēģināšu atkal.

izklausas, ka hibernācija iečakarējusies. powercfg -h off