Iesaki ierīci Kursora apskatam

Varētu kādu NAS mājas lietotājiem notestēt. Domāju, ka arvien vairāk mājsaimniecībās vienota datu glabāšana varētu būt aktuāla.

Mums ir bijuši Synology DiskStation DS716+ un QNAP TS-251A NAS ierīču apskati. Palūkosim kas šajā jomā jauns un ievērības cienīgs uzradies.

Personīgi man gan liekas, ka tagad mākoņservisi ir tik lēti un pieejami, ka vajadzība pēc šādiem fiziskiem NAS verķiem samazinās. Datus neesmu skatījies, iespējams maldos.

NAS nav plika datu glabātuve. Tas aparāts prot novilkt pa kādam torrentam, atskaņot video pa tiešo uz viedo TV, NAS var pievienot kā tīkla disku, var piešķirt pieejas desmitiem lietotāju, var piespraust fotoaparātu caur USB un uztaisīt fiksu foto bekapu, taisīt lokālus bekapus uz/no PC un uz/no USB cietajiem diskiem un flešatmiņām.

Bet daļa taisnības ir gan - mākoņservisi sanāk daudz lētāki pie jēdzīgiem datu apjomiem. 10 TB gan parasti maksā ap 100 eur mēnesī, tad tiešām ir jāņem NAS.

Jārēķinās, ka normāls NAS ar 2x 3 TB HDD kopā izmaksās sākot no aptuveni 400 eiro. 2x 4 TB HDD versijā jau jārēķinās ar 450…500 eiro un uz augšu.

Plus, lietošanas sarežģītība. Tādu NAS (jā, jā, arī ar vienkāršoto un mājas lietotājam saprotamo UI) vēl ir jāprot sakonfigurēt un uzturēt. Man liekas, ka vairumam ērtāk būs līdzīgu funkcionalitāti panākt kādā vai vairākos citos mākoņservisos. Piemēram, Backblaze taisa bekapus, bildes pūš uz kaut kādu Flickr (ja pietiek ar samazinātajiem limitiem) un dokumentus glabā Dropbox vai OneDrive. Populārie mākoņservisi dziļāk vai mazāk dziļi, bet jau ir integrēti dažādās ierīcēs, ko nevar teikt par NAS risinājumie, kas ir gana mazi tirgus spēlētāji un tas nozīmēs, ka būs jāuzstāda papildus programmas un jāpačakarējas (vismaz sākumā).

Man pašam mājās stāv viens tukšs NAS, bet nevaru saņemties nopirkt diskus un palaist… jo man daudz kas stāv Dropbox u.c. servisos un nemaz ij nezinu, ko es tādā lokālā NAS glabātu. Varbūt ģimenes bildes par kurām sieva zāģē jau pāris gadus. Man pašam tās bijušas nebijušas, tāpēc nesaprotu steigu :slight_smile:

NAS vairs sen nav nekas lokāls. Visiem ir Android un iOS lietotnes, tāpat iespējams piekļūt pie NAS ar veco, labo portu forwardēšanu, bet Synology pat ir speciāls toolis, lai nenāktos gandrīz vispār domāt un ķimerēties ap rūteri. Iespējams, QNAP arī ir kāds līdzīgs toolis.

Iespējams, bet tas ir paliels čakars. Tāpat tikko iedomājos arī par drošības jautājumu. Ja man nav liela satraukuma par Dropbox, OneDrive vai iCloud (un tamlīdzīga kalibra servisu) drošību, tad paša uzturēti NAS’i man liekas nedroši as fcuk. Ja dati nav necik privāti un svarīgi, tad varbūt pofig, bet no otras puses - priekš kam tad tādus uzglabāt.

Sakot šo visu, protams, es saprotu, ka mēdz būt vēlmes uzglabāt lietas lokāli, bet personīgi es pats savā ikdienā pēc tā neredzu jēgu. Citiem cita pieredze un vajadzības. Bija tak nesen kaut kāds interesants gadžets, kas lokāli darbina e-pastu servisu. Izslēdzi un vairs nav e-pastu :slight_smile:

tu Kursora rakstus sev raksti vai tomēr lasītājiem? ;)
man slinkums rakstīt pretargumentus taviem apgalvojumiem, jo tev tāpat nevajag tās fīčas.

konkrēta NAS dzelža apskata vietā labāk uzrakstiet par Synology DiskStation Manager vai QNAP Turbo Station. nedomāju, ka vajadzētu uzreiz lekt uz salīdzināšanas ecešām (ja jau nav īsti pieredzes, ko kurš prot), bet raksts par mūsdienīga NAS softa iespējām “no kastes” varētu būt interesants plašākai publikai.

ps. pie viena sakonfigurēsi savu mājas NASu un sievai būs mierīgāks prāts :-P
pss. tikai nesaki, ka tev mājās mētājas Buffalo nas-šausmas…

Šis ir forums nevis apskats un te es varu brīvāk paust savu viedokli. Lai gan arī NAS apskatā noteikti iekļautu rindkopu par to, ka mūsdienās NAS aktualitāte tikai mazinās. Es nesaku, ka tos nevajag vairs nevienam, bet ir palicis krietni mazāk cilvēku, kam tas ir vajadzīgs.

Kas attiecas softa apskata iespējām, tad atsevišķi to apskatīt diez vai iespēsim, bet kopā ar kādu ierīci, protams, tiek runāts arī par tās softa iespējām. Pliks dzelzis jau nevienu neinteresē, svarīgi ir tas, ko ar to varam iesākt.

Man plauktā putekļus krāj Synology DiskStation DS214se. Jānopērk diski un jāuzceļ, kad nebūs ko darīt.

Par šo “mūsdienās NAS aktualitāte tikai mazinās”. Tu tā domā vai ari tas ir no kādiem pētījumiem? Man subjektīvi likās tieši otrādi.
Kādreiz bija viens PC ar vienu HDD uz ģimeni. Un tas bija OK
Tagad PC, laptops, planšete, katram pa telefonam, TV un kas tik vēl ne. NAS izskatās loģisks risinājums vienotai datu glabātuvei mājsaimniecībā. Kaut kā negribas glabāt dažas mīļākās filmas, bērnu multenes (lv valodā), Foto/video kolekciju utt. tikai tīklā. Toties gribas spēt tam visam piekļūt no visiem mājās pieejamiem gadžetiem.
Un ja vēl mājās parādā pusaudzis, kam ar vajag vietu uz diska, bet negribas dot pilnas tiesības us visu.

Šis ir mans pagalam subjektīvs spriedums. Mums mājās jau sen nav tāda stacionāra datora uz kura tiek glabātas spertas filmas un fotogrāfijas. Ir pāris laptopi un mobilās ierīces. Multimediju saturs tiek straumēts no tīmekļa servisiem. Ja kādreiz savajagas kaut kur pieglabāt savus datus, tad tikai un vienīgi mākoņservisos, jo kā jau rakstīju iepriekš, tas šķiet krietni ērtāk nekā uzturēt vēl atsevišķu trokšņojošu un kādreiz saplīst gribošu ierīci. Un es nedomāju, ka esmu tāds vienīgais pasaulē, kas šādi lieto tehnoloģijas.

Bet, protams, eksistē arī tādi kā tu apraksti, kam mājās vajag pašiem savu failu serveri uz kura glabāt kaut kādus failus, ko pēc tam dalīt apkārt pa mājām, kam piekļūt no ārienes un kas var kačāt spertās filmas un straumēt tās uz TV vai citām ierīcēm. Agrāk mēs šādam nolūkam būvējām serverus no parastiem datoriem un likām blakus marinēto gurķu burkām pieliekamajos :slight_smile:

man likās, ka mēs apspriežam tavu motivāciju par ko tādu uzrakstīt Kursorā, nevis tavu viedokli? whatever…

tu tāds pasīvi-agresīvs šodien.

neesi dzirdējis, ka TV drīkst un var legāli ierakstīt? man ir ~500GB ierakstītu filmu, seriālu, animācijas un šovu ar latviešu tulkojumu, kurus neviens amazonetfliks man nepiedāvās. sākot no LNT/PicaTV tulkotā Montī Paitona lidojošā cirka un beidzot ar TV6 raidīto Futurāmu.

Kursorveidīgu projektu vadīšana atstāj zināmas un ne vienmēr pozitīvas sekas uz psihi :slight_smile: Šādā darbā tomēr ir ļoti daudz negāciju un tās rada sajūtu, ka visu laiku jābūt tādā agresīvā uzbrukumaizsardzības stāvoklī.

Bet ja par tēmu, tad būs arī NAS ierīču apskati. Nevaru šobrīd pateikt kad un kuras tieši ierīces, bet gan jau kaut ko interesantu ar mūsu partneriem izdomāsim.

Mēs nemanot aizgājām no tēmas par to, ko testēt uz “NAS vs Cloud”. Bet par to jau var atsevišķu tēmu vērt vaļā. :)

Kompromiss:
“Why not use both NAS and 3rd Party Cloud Storage Together?
Buy a NAS and use it as your first tier/primary STORAGE. However buy a portion of 3rd party cloud storage, or blag some free GB’s online and use this space for creating a synchronized cloud backup, offsite! Backup the CORE important files – those folders that you or your business cannot live without.”

Man šķiet, ka pašiem NAS jau ir iespējas daļu vai visu glabāt mākonī. Tāpēc pilnīgi piekrītu, ka NAS mājās vairs nav nepieciešams.

Arī taisnība. Bet šī saruna diezgan ietekmē mūsu vēlmi rakstīt par produktiem. Mūsu iespējas nav neierobežotas. Par Windows Phone telefoniem taču vairs šobrīd nerakstīsim :slight_smile:

tu jauc cēloni ar sekām. NASi mūsdienās piedāvā mākoņdatus noglabāt pie sevis lokāli, nevis savu bilžu terabaitu iestumt mākonī un piķot sotaku katru mēnesi.

Gadā nevis mēnesī.

Nav ar cenām tik viennozīmīgi. Ja pietiek ar 100 GB, tad tas maksā 2 dolārus mēnesī un cloud saliek NAS vienos vārtos.

Ja vajag 4 TB, tad mākonī tas maksās kaut kur starp 40 un 100 dolāriem mēnesī NEVIS gadā un tad jau NAS kļūst būtiski lētāks.

man tomēr liekas, ka NAS mums dod vienu tādu mazu iespēju neatstāt saviem mazbērniem “digitālo caurumu”. Pie visas bilžu pārbagātības šodien, ja man veļu laikā, tumšā rudens vakarā gribas atcerēties par saviem senčiem, es paņemu veco bilžu albūmu un paskatos - jā, šo onkuli vai tanti es atceros, kad biju mazs puisītis, o, un šis ir mans vectēvs jaunībā, cik līdzīgs man, utt. Protams, atbilde var būt - izdrukā bildes un glabā simts gadus, tas arī pa lielam ir vienīgais risinājums. Bet NAS varētu būt otrs iespējamais variants, kamēr mākonis ar visu saturu jau sen būs izkūpējis gaisā pēc pirmo pāris maksājuma termiņu izlaišanas.

es būtu ieinteresēts paskatīties uz Eiropas telefonu ražotājiem (vairāk gan izstrādātājiem)
Fairphone modulārie telefoni,
BQ,
Wiko,
nišas produkts BLLOC.
kā nu kurš no augstāk minētajiem, bet vairāk vai mazāk tie ir citu eiropas valstu Just5. saprotu, ka varbūt lasītāji nebūs tik ieinteresēti, jo tie nav pieejami plašākam tirgum, bet vismaz kaut kādi virspusēji apskati vai salīdzinājumi man kā lasītājam būti interesanti, it īpaši par BLLOC.