Jautājumi par Linux OS

Sveiki. Tātad plānoju pēc kāda gada vai diviem migrēt uz Linux. Ir nopirkts portatīvais dators jau laikus. Virsū sūda Windows 10. Šobrīd izmantoju veco labo Windows XP.
Tā, kā diemžēl XP pamazām atmirst, tad jāmaina ar jauno datoru OS. Windows 7, kas ir vel normāla OS nav jēgas likt jo tūlīt aiziet XP pēdās. Vista un W8/W8.1 ir tikpat lieli mēsli kā W10. Tāpēc atliek Linux.

Nekad nav bijusi darīšana ar Linux. Izpētot visu atrodamo informāciju nolēmu likt virsū Ubuntu. Tāpēc, ka ir:

• Latviešu valoda
  • Cik no veciem komentāriem saprotu, tad lietotājiem draudzīga
  • Vizuāli tīri tā neko
  • Populāra ( kādas 2, kas patika vizuāli vairs neizstrādā)

Man ir daži jautājumi, kas ir radušies:

1. Cik saprotu tad Ubuntu (piemēram Deepin ir) nav standartā caurspīdīgie logi. Sakiet kā dabū šādu efektu. Iestatījumos vai caur komandrindu (respektīvi to var uzdarīt tikai zinošs lietotājs)?

1. Ikonu izskatu ir iespējams mainīt? Prasu jo Elive OS ir smukāka ikona FF…

2. Wine. Man būs nepieciešama šī programma priekš Besweet programmas (ja zināma alternatīva uz Linux (lai var mainīt audio (ne video) fps) tad var ieteikt). Kā īsti darbojas tas Wine?

Paldies par atbildēm!

Nu nu - tu sāc no nepareizā gala. Nevis par ikonām un caurspīdīgumu būtu jāstreso, bet par Wi-Fi un videokartes draiveri. Paņem svaigāko Ubuntu versiju, ar Rufus sataisi LiveUSB un paprovē kas un kā.

Ja ir vajadzīga kāda specifiska programma darbam, tad es Wine neuzticētos.

Un W10 salīdzināt ar XP… Nu nezinu. Tad jau ņem un atslēdz savu tik cieši mīlēto XP mašīnu no tīmekļa, būs drošība tuvu 100%, ja pats ar fleškām un citām zarazu ienešanas iespējām nenolohosies.

P.S. pats ik pa laikam lietoju Ubuntu uz aptuveni 10gadīga MacBook Pro. Lietoju tik cik Firefox + Libre ofiss + Google Photos.

2 Likes

Runājot par Ubuntu, tas ir populārs jo ir tāds kā Linux pasaules Windows. Sliktā ziņa - tas ir Linux pasaules Windows. Parasti cilvēki kļūst apmierināti, kad paskatās tālāk par Ubuntu.
Bet tavi trīs jautājumi:

1. bildē ir Unity desktop vide, kas vairs netiek atbalstīta (šobrīd šiem ir gnome).
  2. jā, ikonas var brīvi mainīt instalējot pakas
  3. par audio programmu trūkumu Linux patiešām nevar sūdzēties. Noteikti atradīsi alternatīvu. Wine ir saderības slānis, kas imitē windows failsistēmu un iekļauj dažas bibliotēkas (tas nav emulators).

Mans ieteikums ir paskatīties uz kādu uz Ubuntu bāzētu distro, piemēram, Mint vai ZorinOS. Dabūsi visus Ubuntu labumus un vēl vairāk daudz lietojamākā OS. Mint sākumā atgādina XP, taču var pietiekami modificēt, lai izskatās svaigāks. ZorinOS izskatās svaigs un ir patiešām lietotājam draudzīgs.

Vēl ir opcija Kubuntu, kas ir Ubuntu ar superīgo KDE desktop vidi, taču LV tulkojums gan laikam nebūs tik pabeigts.

Mintā man kaut kā bijusi negatīva pieredze ar Wi-Fi draiveriem. Neatceros gan kas tur bija vai nebija. Par ZorinOS lasītas labas atsauksmes, bet nav mēģināts. Ubuntu pluss ir ļoti plašais atbalsts forumos.

Ubuntu forumu atbalsts pilnībā attiecas arī uz Mint, Zorin un citām uz Ubuntu bāzētām distro. Turklāt lielākā daļa arī jebkurai Debian sistēmai derēs.

1 Like

Tad es saprotu, ka nav iespēja uzlikt caurspīdīgo logu efektu?
Un aizmirsu uzjautāt. Ir vēlams likt antivīrusu virsū?

Izskatās, ka Ubuntu 18.x un uz tā bāzētajiem distributīviem caurspīdīgums pēc noklusējuma atslēgts, jo tas nav ieslēgts Gnome 3. Tad liec virsū pēdējo Ubuntu 19.x, pievīlē

https://www.omgubuntu.co.uk/2019/04/how-to-re-enable-dynamic-transparency-on-the-ubuntu-19-04-desktop

un būs tev caurspīdīgi logi. Lietderīgums caurspīdīgumam gan ir gaumes lieta. Man bija tieši pretēja problēma - kā no %$@!^* caurspīdīguma atbrīvoties, jo tas izteikti traucē izlasīt konsolē birstošos kompilēšanas un servisu paziņojumus

Ja tev nav kur naudu likt :smile:

Ubuntu (un Mint) WiFi un videokartes draiveris jau vismaz pāris gadus nerada problēmas. Lai spēlētu 3D spēles ar vecākām AMD videokartēm (R9 2xx/3xx), nāksies pastrādāt ar vīli, taču nekā šausmīga tur nav. Ja esi legāls Steam klients, liels skaits tikai-Windows 3D spēļu nu jau darbojas caur Steam Play/Proton tāpat kā Windows bez papildus dejām ar tamburīnu.

uz ubuntu tiek kaut kas bāzēts? varbūt Jūs sajaucāt ar Debian?
un vispār, OP, tev linux nevajag, izskatas, ka esi iestrēdzis laikā, vienkārši izrauj LAN kabeli un sēdi uz sava win xp. ja ir jāuztraucas par grafisko vidi, latviešu valodas esamību un vispār, gadu, vai divus pirms uztraukties par distru, tad tiešām tev nevajag neko no nix saimes.
caurspīdīgi logi, mļin. laptopu pērkot arī prasīji, lai būtu sarkanā krāsā?

Krotow paldies par info! Man reiz kā vizuāli patīk tas caurspīdīgums. Kaut kas atšķirīgs. Es esmu parasts lietotājs: Internets, filmas/dziesmas, kādu dokumentu izlasīt vai uzrakstīt. Spēles nespēlēju (ja neskaita pārlūkā spēlējamās (piemēram haxball.com ). Nu ok, ļoti reti uzspēlēju CS 1.6.
Vienīgais, kas man ir specifisks tā ir audio apstrādes rīki (sinhronizēšana). Bet nu tur visām vajadzīgajām programmām ir Linux varianti vai alternatīvas. Izņemot Besweet, bet kura darbojas caur Wine. Vai sliktākajā gadījumā var veikt neierastāku darbību (priekš manis) ar Audacity un iegūt to pašu rezultātu.

Tā, kā priekš tāda lietotāja kā es Linux ir derīgs.

Kas attiecas uz iegādāto datoru, tad internetā atrodu šādu informāciju:

evice Status
Intel Working
Nvidia Working
HDMI Working
Ethernet (USB cable) Working
Wireless Working
Audio Working
Touchpad Working
Camera Working
Card Reader Working
Bluetooth Working
Function keys Working
Face recognition sensor working
Battery charge threshold Not working

Kas attiecas uz ieteiktajiem Linux distrām, tad:

Mintos vizuāli neliekas pievilcīgs lai gan atgādina mazliet Windows XP.
Zorin OS. Lai cik tas neliktos dīvaini, tad no visām populārākajām Linux distrām vizuāli šī visvairāk nepatīk. Nav priekš manis. Nezinu kāpēc, bet atgādina W10…
Jā, Kubuntu vismaz vizuāli ir gan patīkami acīm, gan draudzīga lietošanai (cik var spriest). labāka par Ubuntu?
Debian vizuāli ok, bet vai ir lietotājiem draudzīga? Vismaz pētot netā informāciju viņa nepozicionējas šajā kategorijā, cik sapratu…
No populārajām manuprāt Solus ir laba, bet nu manuprāt prātīgāk ir likt Ubuntu dēļ popularitātes (zin, ka pa burbuli neaizies). No mazajām patīk Elive, bet tā cik saprotu ir maksas.

Ļoti laba priekš tādiem lietotājiem kā es, manuprāt ir Chaletos. Bet ir ļoti skopa informācija pieejam + cik saprotu laikam patraukta izstrāde (?).

papasums es paliktu pie WXP ja vien būtu lietojama, bet pamazītēm atmirst programmas (nav iespējams atjaunot/izmanto). Tieši šonedēļ konstatēju, ka pat Skype vairs neveras vaļā…
Kā rakstīju, tad izmantotu W7, kas ir vel ok. Bet tā kā diemžēl Microsoft šo OS aizdzen XP pēdās, tad nav jēgas. W8/8.10 un W10 tak ir pilnīgi mēsli. Ļoti nedraudzīgas OS pret vienkāršo lietotāju. Piedevām neglītas (tos režģus kāds mazohists laikam izdomāja :D ). Linux tieši kā radīts priekš manis jo var atrast gan reizē vizuāli pievilcīgas, gan lietošanā ērtas/vienkāršas.
Varbūt es tevi pārsteigšu, bet pamatā visu savu mūžu esmu izmantojis XP, kur ir angļu valoda virsū. Bet nu svešvalodas nav mana stiprā puse, tāpēc es uzskatu, ka prātīgāk ir izmantot OS kur ir virsū latviešu valoda lai bez problēmām varētu vajadzīgus iestatījumus konfigurēt. Un jā, kāpēc man Linux paveidu neskatīties arī pēc vizuālā izskata? Ja reiz viens no iemesliem, kāpēc pāreju uz Linux ir Microsoft izdomātais sūda dizains priekš W10? Piemēram Ubuntu dizains pārliecinoši glītāks ;)
Datoru pirku pēc iekšām/izmēra. Man ja kas viņš būs kā stacionārais ar ārējo monitoru. Un neticēsi - manām prasībām atbilstošais modelis konkrētajā internetveikalā bija pieejams divās krāsās - sudraba un sarkans. Loģiski, ka sarkano ņēmu (jums par lielu nepatiku :D). Citur bija vel zilā versija, bet tā maksāja citur dārgāk. Par krāsu netaisos piemaksāt.

Tas tā. Paldies par noderīgo informāciju!

ChaletOS ir viena cilvēka jau pamests projekts. vizuālais it kā XP noformējums ir drausmīgs, ja to salīdzina ar oriģinālu. tāpat vari aizmirst par normālu latviešu valodu interfeisā, tur daļa nav iztulkota.

savukārt patīk vai nē, ZorinOS ir vizuāli vistuvāk modernam windausim bez m$ uzmācīgās uzmanības.

jautājums, kāpēc tev vajag pieturēties pie windows vizuālās tēmas, ja tu apsver pāreju uz linux desktopu? nedaudz samācīsies un pieradīsi pie jaunā :)

iečeko arī openSUSE ar KDE desktopu, ja jau tev patika Kubuntu izskats.

Es īsti neiebraucu - kur problēma ar Ubuntu? Meklējot informāciju par Linux distrām, kas ir ‘‘draudzīgas’’ parastajiem lietotājiem, gan visādos topos, gan komentāros Ubuntu tiek pasniegta kā labākā. Pēc tam Mintos tiem, kas grib obligāti līdzīgu klasiskajam Windows dizainam (tiem, kam patīk neglītais Windows dizains tiem Zorin). Tiem, kam velk uz MacOS Elementary.
Manuprāt (nespeciālista) viedoklis ir, ka draudzīgākās ir Ubuntu, Mintos (personiski nepatīk kā atveidota Windows vide, kamēr ChaletOS vide patīk).

Tīri pēc vizuālā mans trījnieks būtu Deepin, Korora un Elive. Bet neder neviena no viņām man. Deepin ir draudzīga lietotājiem un manuprāt vizuāli vispievilcīgākā, bet tur nav latviešu valoda (cik saprotu), aizdomas par spiegošanu + man nepatīk, ka Chrome ir kā noklusējuma pārlūks (FF un Opera tak ir labāki). Korora gan labi izskatās, gan cik saprotu ir lietotājiem draudzīga OS. Par valodu pieejamību nav info, diemžēl mirusi OS…Elive izceļas ar tīro, vienkāršo vidi. Kā liels +, ka skaitās mazprasīga OS. Neder jo maksas + cik saprotu izstrādā tikai viens cilvēks. Tātad nav ilgs mūžs šai OS.

Es tiešām izrakņāju netu, un nonācu pie secinājuma, ka Ubuntu ir vispareizākā izvēle. Cik saprotu tad ir tikai viens mīnus - bieži izlaiž versijas ar gļukiem kurus labo pēc tam. Tiešām nesaprotu kāpēc cenšaties piedāvāt citas Linux OS. Pasakiet tak, kas tieši Ubuntu ir pa vainu!
Dizains? Man patīk (it īpaši ja uzliks caurspīdīguma efektu). Vienkārša lietošana? Itkā. Stabila OS? Itkā. Latviešu valodā? Jā.
Manuprāt vissakarīgākā izvēle ja pārnāk no Windows uz Linux. Otrs variants būtu Mint, kas kā OS ir laba, diemžēl vizuālais neuzrunā.

Mana tēma nebija par distras izvēli jo manuprāt Ubuntu vidējo ņemot ir vislabākais variants. Tēma bija par konkrētiem jautājumiem. Liels paldies par sniegtajām atbildēm. Kļuvu mazliet gudrāks.

P.S. Un ieteikt Zorin OS manuprāt ir galīgi stulbi ja reiz paši atzīstat, ka ir vizuāli vistuvāk mūsdienu Windows OS. Man uz jaunā nopirktā datora (vel netiek izmantots) tak ir virsū legālais W10. Manuprāt tā kā dīvaini pāriet uz Linux uz līdzīga izskata distru + par pašu OS maksāt jo cik saprotu Zorin ir maksas. Tad jau drīzāk es izvēlētos Apple Linux kopiju - Peach OSI.

ZorinOS windozes dizains ir bezmaksas, par naudu ir MacOS ādiņa.

tavuprāt. ar šo diskusiju var arī beigt. vienam māte, otram meita, trešam kleita.

1 Like

Ja reiz viens no iemesliem, kāpēc pāreju uz Linux ir Microsoft izdomātais sūda dizains priekš W10? Piemēram Ubuntu dizains pārliecinoši glītāks

Vispār jau ja pārej uz Linux, tad jāsaprot dažas atšķirības (no Windows) - pēc būtības ne jau distributīvs (tieši) nosaka to kā sistēmas izskatīsies, bet gan darbvirsmas vide (desktop environment) un tie ir - KDE, GNOME, Xfce, LXDE, LXQt, Enlightenment, Cinnamon, MATE, Pantheon utt (konkrētos, piemēram, kā izvēlni piedāvā openSuse).
Tāpat arī Ubuntu var būt gan ar KDE-plasma gan ar Gnome 3 u.c. (tāpāt tajos var mainīt caurspīdību)

Protams, konkrēts distributīvs var izvēlēties kādu vidi par noklusēto un sakombinēt to vienam vai otram lietotājam pievilcīgā vizuālā noformējuma, tad praktiski uz jebkura distributīva var uzlikt jebkuru darbvirsmu.

Attiecīgi, ja noteicošais ir sistēmas izskats, tad ieteiktu drizāk googlēt desktop environments (piem https://linuxsimplified.com/8-best-linux-desktop-environments-for-2019/ ), ne tur kaut kādu konkrētu OS/distributīvu.

Iesācējiem ieteiktu openSuse (vai kādu atvasinājumu aka GeckoLinux), jo nu no sistēmas vadības (Control Panel windows vidē), pakotņu menedžēšanas (attiecīgi sistēmas ilglaicīgas lietošanas) viedokļa nekas labāks, manuprāt, par Yast2 pagaidām nav.

No pašu distributīviem darbstacijam uzskatu, ka vērts apskatīt ir tikai openSuse, Ubuntu un Fedora (secībai nav nozīmes), viss pārējais ir lielākoties atvasināts (bāzēts uz) vai specifisks (vairāk uz kaut kādu esošu fanu/lietotāju bāzi tendēts), izvēlēties vai labāk patīk rpm pakotnes vai ‘apt’ :)

Es īsti neiebraucu - kur problēma ar Ubuntu?

Ubuntu liks tev manuāli konfigurēt lietas, kas citos distro ir uzliktas jau out of the box. Plus vēl viņiem politika reizēm atgādina MS.

Kā jau iepriekš minēja, skaties uz vidēm nevis distro. Un arī tas pats Deepin, kuru lielīji patiesībā ir gan distro, gan desktop vide. Uzliec Deepin DE uz, piemēram, Manjaro (lieliska distro, bet uz Arch, kas gan ir labāks par Debian, taču nederēs daudzi Ubuntu helpi) un varēsi dzīvot ar visu lielisko saskarsni neuztraucoties par ķīniešu spiegiem. To pašu Cinnamon, kas ir uz Mint, vari mierīgi uztaisīt kādu tu gribi, ar visiem caurspīdīgajiem logiem utt.
Pēdējā laikā daudzi liela PopOS, kas arī ir principā optimizēts Ubuntu, taču ar defaulto gnome. Viņam ir ļoti viegli uzlikt, piemēram, Budgie, kas ir no Solus.