Kā pareizi aizpildīt W-8BEN formu, ja attālināti tirgo savu darbu ASV?

Vai kādam ir pieredze ar formu W-8BEN un kā to korekti aizpildīt un nokārtot formalitātes ar VID?

Vēlos pārdot savu izstrādāto plaginu vienas ASV firmas internetveikalā, bet viņi prasa man iesūtīt elektroniski (it kā skenētam parakstam būtu juridisks spēks, heh) aizpildītu formu W-8BEN, lai viss būtu legāli.

Forma izskatās šādi:

Meklēju Latvijas internetā kaut ko par šo tēmu, bet nekā jēdzīga nav, tikai kaut kāds Citadeles raksts par akcijām un faktu, ka Latvijai neesot kaut kāda tur līguma ar ASV, lai Citadele varētu būt starpnieks bla bla…

Nez, vai ir jēga prasīt VID - te viena saite jau atradās: https://lvportals.lv/e-konsultacijas/16000-jaregistrejas-ka-saimnieciskas-darbibas-veicejam-2019 kur cilvēks prasīja par W-8BEN, bet atbildēja tikai par LV reģistrēšanos.

Ja pareizi saprotu no šī raksta https://www.irs.gov/instructions/iw8ben tad man par katru pārdoto vienību iekasēs 30% nodokli un nauda paliks ASV. Bet ar kaut kādām valstīm esot speciāli līgumi par atlaidēm vai kaut kādu īpašu nodokļu apstrādi.

Tad vēl tā birokrātija, ka vajadzētu reģistrēties VIDā kā saimn. darbības veicējam, taču tur ir trīs un vairāk darījumu taksācijas periodā vai pieci un vairāk darījumu trijos taksācijas periodos. Es jau vēl nezinu, cik bieži un kad kāds pirks, varbūt nekad :smiley: uztaisīju vairāk savām vajadzībām un nolēmu padalīties, jo daži cilvēki interesējās.

Tātad, teorētiski, varu pagaidām nereģistrēties VIDā un atstāt tukšu “tax identifying number”, bet tas, ja pareizi sapratu, nozīmē, ka nekādu “benefitu” nebūs un man vienmēr nokodīs 30% no peļņas. Varbūt nekas traks, ja jau nav skaidrs, vai kaut kas tur reāli jēdzīgs sanāks. Kaut gan, saskaņā ar likumi.lv un šo https://www.irs.gov/pub/irs-trty/latvia.pdf , Latvijai ir iespēja kaut ko darīt ar tiem “benefits”, ja pareizi aizpilda sadaļu II.

Ja kāds ir nesen pildījis W-8BEN un zina kaut ko par tiem 30%, “tax identifying number”, saistību ar Latvijas VID utt., tad, lūdzu, padalieties pieredzē.

Un kur te ir problēma? Aizpildi laukus, paraksti un nosūti.
Tavs TAX ID numurs ir tavs personas kods. 9.punktā ieraksti - “resident of…” Latvia.

Vai personas kods vienmēr var būt nodokļu maksātāja numurs un ja neesmu reģistrējies VID kā uzņēmējdarbības veicējs, vai tad vispār ir jēga aizpildīt TAX ID?

Un kāda jēga aizpildīt Tax id un valsti vienu pašu, ja 30% vienalga griezīs nost, ja korekti neaizpildīs “treaty article number and tax rate relevant to your country”?

Ko var filozofēt?
Uz tavu jautājumu atbildēju? Atbildēju!

Ja neiesniegši šo te papīru, tad US nestrādāsi (t.i. netirgosi). Iesniegsi - tirgosi.
Latvijas rezidentam katram ir nodokļu maksātāja numurs - ja tā ir fiziska persona, tad NMN ir personas kods. Ja persona ir reģistrējusies kā saimnieciskās darbības veicējs, tad tiek piešķirts NMN, kas ir tas pats personas kods.

Ja tev būs viens darījums pārskata perioda laikā (parasti gads), tad tu vari nereģistrēties, ka saimnieciskās darbības veicējs vai pašnodarbinātais. Ja būs 2 un vairāk darījumi (likumā tas saucas - regulāri darījumi), tad tev ir pienākums reģistrēties.
Ja darījuma summa nepārsniedz (neatceros cik tur…) laikam kādus 1.6k EUR, tad par to tev nodokļi jāmaksā LV nebūs, savukārt, ja nodokli ieturēs US, tad tas būs tavs samaksātais nodoklis Latvijā. To visu tu pēc tam norādīsi savā deklarācijā - visus gūtos ienēkumus, samksātos nodokļus…

Tev tajā W8-BEN formā prasīts norādīt vai ir kādi noteikumi, kas attiecas uz līgumu " par dubulto neaplikšanu" (9.punkts) un savstarpējo (LV-US) līgumu īpašajiem noteikumiem (10.punkts). 99.99% ka tavā gadījumā nekādi īpašie noteikumi tev nebūs, tu neesi nekāda tur " special person" (piemēram, vēstniecība), tu neesi finanšu iestāde (kur US nodokļu jomā kaklu var nolauzt, mēģinot saprast atbrīvojumus un noteikumus). Tāpēc tev ir tikai jāpasaka, ka TAVĀ GADĪJUMĀ DARBOJAS LĪGUMS PAR " DUBULTO NEAPLIKŠANU" STARP US UN LATVIJU, kas ir prasīts 9. punktā.

Un šajās veidlapās labāk nefilozofēt un pēc iespējas vienkāršāk pildīt, ja nezini, ko tu tur pildi. Labāk mazāk, nekā nepareizi.
Tātad - ja tev prasa, tad aizpildi, ko zini un kas ir taisnība un dzīvo mierīgi. Šī W8 tavā dzīvē neko nemainīs! Tikai nemelo (tas attiecas arī uz nodokļu maksātāja numuru, kurš tev ir piešķirts uz visu dzīvi).

Un kā tad paliek ar šo?

Uz šādu tabulu atsaucas vairākas lapas par W-8BEN, kur apgalvo, ka ja aizpilda article numuru un nodokļa apmēru, tad var samazināt no 30% uz mazāk, piemēram, Latvijai ir norādīts 10%.

Tomēr tā ir jūtama atšķirība - ja pareizi aizpildot, var panākt, ka no peļņas noņem tikai 10%, nevis 30%, tad taču it kā ir vērts pacensties un noskaidrot, kas un kā?

Varbūt kādam tiešām ir faktiski izdevies arī panākt tos 10%?

Re, un ja saskaņā ar to tabulu apskatāmies, ko Latvijā saka Likumi par tajā tabulā minēto Article 12(p2), tad arī tur ir minēti 10% vairumā gadījumu, kas nav saistīti ar industriālu/komerciālu aparatūru. Mans gadījums kāreiz iekrīt zem computer software royalties, un tad varētu domāt, ka tiešām var dabūt 10%, ja korekti aizpildītu formu. Tieši tāpēc arī interesējos, vai kādam ir reāla dzīves pieredze ar pilnībā korekti aizpildītu formu, lai lieki nemaksātu ASV procentus.