Parunāsim par kriptovalūtām

Tagad Bitcoin cenas strauji aug un par kriptovalūtām mēģina domāt un runāt pat tie, kas no tehnoloģijām neko daudz nesaprot. Pastāstiet par savu pieredzi ar kriptovalūtām - vai kaut ko mainojat, pērkat/pārdodat? Ko, kur un kā? Interesē reāla pieredze.

Es vienā momentā izdomāju, ka gribu kādu salīdzinoši nelielu summu ieguldīt crypto. Tā kā zināju vienu cilvēku, kas ar šo jau kādu laiku nodarbojās jau diez gan ilgi kā ar hobiju, visu info noskaidroju no viņa. Ieguldīju salīdzinoši nesen labā brīdī - sanāca trāpīt uz to cenu kritumu, kas bija kaut kad novembra vidū. Ieguldīju trijās, ko coinbase piedāvā, Bitcoin, Ethereum, Litecoin, un šobrīd peļņa ir ~50% no tā, ko es sākumā ieliku… Domājams, ka turpināšu arī tālāk. Un sāku nedaudz skatīties day trading, bet mana zināšanu neeksistēšana biedē. :smiley:

Šodien Toms Kreicbergs smuki uzrakstījis par to, kāpēc pirkt Bitcoin nenozīmē ieguldīt https://www.tomskreicbergs.lv/2017/12/04/pirkt-bitcoin-nav-ieguldit/

Nu, par šo var diskutēt, pietiekami daudzi cilvēki uzskata bitcoin kā vērtības uzglabāšanas līdzekli. Maino un pērk bitcoin tieši tā iemesla dēļ lai ilgtermiņā turētu.
Un palasot rakstu izskatās pēc diez gan subjektīva viedokļa un vairāk runāšana par jēdzienu kā tādu. Ok, tad nevis “ieguldīšana”, bet “spekulēšana”, lai būtu, manas darbības no tā nemainīsies anyway.

Un laikam jau šāda veida ziņas tikai nostiprinās manu pārliecību par to, ka BTC ir reāla vērtība:

https://www.cnbc.com/video/2017/11/06/japan-made-bitcoin-a-legal-currency-and-now-its-more-popular-than-ever.html

Un šādas ziņas tikai uzkurina šo tēmu :slight_smile: https://www.theverge.com/2017/12/4/16732952/winklevoss-twins-bitcoin-billionaires-surge

es šitajā tēmā nespēju iebraukt. kur no zila gaisa kautkam ir radusies tāda vērtība? vnk sildot elektrības un videokaršu ražošanas tirgu rodas miljardi?

Tad tieši uz šo jautājumu pamēģini atbildēt. Tieši tāpat, kur ir vērtība tam pašam dolāram, eiro, vai zelta klucim?

uz to +/- varu atbildēt. Nosacīti, tā tomēr ir kautkāda pilsoņu/valstu grupas vienošanās, kas sevī ietver taustāmu vērtību ražošanu,
darba samaksu, valsts ikp utt. Kriptovalūtu gad;ijumā es redzu elektrības patēriņu un videokartes, ja tā banāli izsakās. Nu man kautkas nelīmējās.

Tad tieši uz šo jautājumu pamēģini atbildēt. Tieši tāpat, kur ir vērtība tam pašam dolāram, eiro, vai zelta klucim?[/quote]

Un ar “taustāmo vērtību” tiek apzīmēts kas tieši? Papīrīši, ar ko Tu maksā par maizi? Tiem vērtība ir tikai tāpēc, ka sabiedrība kopumā ir vienojusies, ka tiem ir vērtība. Par “zelta segumu” var īpaši nerunāt, jo arī tam var uzdot to pašu jautājumu - kāpēc tam vispār ir vērtība? Un atkal - jo sabiedrība ir vienojusies, ka zelts smuki izskatās, var šur tur pielietot, značit būs kaut ko vērts.

Par crypto ir apmēram tas pats.

(Protams, es neesmu nekāds eksperts, es nāku tikai un vienīgi ar savu personīgo viedokli)

Paskat, tagad arī Revolut piedāvās iespēju tirgoties ar (dažām) kriptovalūtām. Interesanti, kā tas ietekmēs mūs: https://kursors.lv/2017/12/06/revolut-lietotaji-savos-viedtalrunos-jau-var-pirkt-un-mainit-bitcoin-litecoin-un-ethereum-kriptovalutas/

Vispār jau nauda ,kuru ikdienā lietojam (vismaz kādreiz) bija piesaistīta zeltam. Vai kaut ko jaucu? Runājot par kripto valūtām. Tām nemaz, iespējams, nebūs vairs tik ilgs mūžs. Nedomāju ,ka valstīm/bankām patīk šī lieta ,kad gar viņu deguniem var paslīdēt miljoni. Ja nemaldos pāris valstis jau sāk cīnīties ar šo. Protams , tas ir gana grūts pasākums…
Taču ,lai es pirktu tagad bitcoinus? Vai precīzāk to tūkstošdaļas ? Jesus… ir citas lietas ,kur ir vairāk vērts ieguldīt.
Pa lielam gribu ticēt ,ka beigās šis bitcoinīngs izvērtīsies par liela apjoma krāpšanas shēmu ,kur lielāka daļa cilvēku paliks sūdu rokās.

Neko Tu nejauc, tā ir. Bet par to pašu jautājums, kāpēc zeltam vispār ir kaut kāda vērtība?

[quote=Arcca]Un ar “taustāmo vērtību” tiek apzīmēts kas tieši? Papīrīši, ar ko Tu maksā par maizi? Tiem vērtība ir tikai tāpēc, ka sabiedrība kopumā ir vienojusies, ka tiem ir vērtība. Par “zelta segumu” var īpaši nerunāt, jo arī tam var uzdot to pašu jautājumu - kāpēc tam vispār ir vērtība? Un atkal - jo sabiedrība ir vienojusies, ka zelts smuki izskatās, var šur tur pielietot, značit būs kaut ko vērts.

Par crypto ir apmēram tas pats.

(Protams, es neesmu nekāds eksperts, es nāku tikai un vienīgi ar savu personīgo viedokli)[/quote]

Varam ,protams, draudzīgi padiskutēt ,un tas ,protams, ir tas ko pašlaik gribu ,jo nav ko darīt. Arī cilvēka dzīvibai vērtības nav nemaz…to esam uzbūruši tikai mēs paši. Varat mani norakt ,bet man patīk domāt ,ka zelts ir diez gan stabila vērtība. Tam ir lielāks pielietojums nekā parasts cilvēks domā. Un zelts uz zemes ir tik cik ir. To vairāk uzburt kā viņš ir gluži nevar ,bet bitcoinus uzmeistarot var gan.

nolikšu to šeit
Kriptovalūtas — finanšu sistēmas gaišā nākotne vai kārtējais «ziepju burbulis»?
Bilance, Nr. 23, 01.12.2017

[quote=digitalk]nolikšu to šeit
Bilance, Nr. 23, 01.12.2017[/quote]

Yep, es šo jau palasīju, reizēm tieku klāt rakstiem, pirms tie ienāk žurnālos. Un tas ir labs raksts, kas apskata abas puses, paskaidro kas ir crypto tiem, kam nav ne jausmas, un nenosēžas nevienā pusē, bet gan ļauj lasītājam pašam pieņemt lēmumu.

Un ko Tu ar to gribēji teikt?

da ne sūda jau nepaskaidro. pac vari trijos teikumos pastāstīt - from zero?

[quote=Arcca][quote=digitalk]nolikšu to šeit
Bilance, Nr. 23, 01.12.2017[/quote]

Yep, es šo jau palasīju, reizēm tieku klāt rakstiem, pirms tie ienāk žurnālos. Un tas ir labs raksts, kas apskata abas puses, paskaidro kas ir crypto tiem, kam nav ne jausmas, un nenosēžas nevienā pusē, bet gan ļauj lasītājam pašam pieņemt lēmumu.

Un ko Tu ar to gribēji teikt?[/quote]

Pats trijos teikumos nevaru paskaidrot, nē, tur vajag vairāk. Un pats arī neesmu nekāds eksperts, tikai cik pats esmu vācis info paša intereses pēc. Bet nu palasi raksta pirmo daļu. Blockchain ir paskaidrots, Miners ir paskaidroti, decentralizācija ir minēta pareizi, ko vēl Tu gribēji?

Tas raksts nav priekš IT savvy people, kuri bez maz vai source code gribētu redzēt, šitais ir domāts priekš ierindas cilvēka, kas pirmo reizi dzird par bitcoin, tādam arī nekas vairāk par padoto info neinteresēs.

neko. raksts ir pieejams citur onlainā?

Artani…
Nu manā laikā (80to sākumā) bija populāras ķēdes vēstules: samaksā piečuku un aizsūti 10 vēstules ar sarakstu. Klasiska piramīda. bet sākumā bija viens, kas to palaida - tālāk jau akumulējās reāla nauda un daži nopelnīja. BET, es labi saprotu blokčeinus, racējus un visu to tehnisko figņu. Tas, ko es nesaprotu - kā to palaida un kā tas ieguva miljardu vērtību. Parasti no zila gaisa nekas nerodās.
Naudas sākotnējā ideja: es taisu akmens cirvjus - varu samainīties ar tevi ar medu. tad kāds izdomāja, davai ripiņas: jo man vajag burkānus, bet burkānu audzētājam nevajag cirvjus. un tad viens, kurš bija stiprāks, izdomāja, ka 10% no ripām viņam, vai arī mēs visi trīs dabūsim pa tāsi. Tā arī apmēram dzīvojam tūkstošiem gadu. Es neredzu, kas ir apakšā bitkoiniem.

starp citu - a tie ahūnie superdatori - valdībām un korporācijām - viņi tak ar savām jaudām varēru fiksi sarakt jaunus miljardus